Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Mõtisklusi unenägudest: miks me neid näeme ja mida need tähendavad?

Fotol Arvo Iho. | FOTO: PÖFF

Unenäod on sageli segu reaalsusest ja fantaasiast. Vaatamata inimkonna üha kasvavale teaduslikule võimekusele, on unenäod endiselt oma salapära säilitanud.

Teema üle mõtisklemiseks toimus Sleepwalkersi filmifestivali eel aruteluõhtu, milles osalesid erinevate valdkondade esindajad. Oma mõtteid jagasid Tiina Hiob (reklaamiteooria lektor), Voldemar Kolga (psühholoog), Andres Ellamaa (neurokirurg), Tõnis Parksepp (Värske Rõhu kriitikatoimetaja, dramaturg), Arvo Iho (režissöör, õppejõud) ja õhtu moderaator Peter Murdmaa (loov-produtsent).

Võib juba etteruttavalt öelda, et lahendusi, miks me mingeid unenägusid näeme, ei leitud. Voldemar Kolga arvas, et iga inimene teab oma unenägude tähendust, kuid sageli puudub eneseusaldus, mis lubaks neid tõlgendada. Kuid mis värvi on üldse unenäod või kas need üldse ongi värvilised? Sellele küsimusele andis vastuse Andres Ellamaa tehtud eksperiment, kus kuulajaskond pidi silmad kinni ette kujutama teatud situatsiooni. Põnev oli tulem: etteantud olukord oli võõras, seega elasime seda läbi must-valgelt.

Enesestmõistetavalt tuli kõne alla arutelu unenäost kui filmist. Režissöör Arvo Iho võrdles filmi vabatahtliku hüpnoosiga, mis lubab laskuda võõrastesse unenägudesse. Ärkveloleku ja une vahel on aga kolmas faas – uneskõndimine. Saime osaks Iho kogemusest, kus ta unes kõndides püüdis ära hoida Kuuba kriisi.

Läbi erinevate unenägude kirjelduste, mida arutelul osalejad jutustasid, sai kuulajaskond kaasa lennata nii Arvo Ihoga läbi ämblikuvõrkude, kui kujutada ette Tõnis Parkseppi viis ööd jätkunud „seriaalunenägu“. Oma panuse oli kirja teel edastanud ka Tiina Lokk, kelle unenägu viis meid kargesse virmalistega täidetud õhtusse. Et öised võimsad seiklused jääks meiega kauemaks kui ärkamise hetkeks, soovitas Peter Murdmaa anda indiaanlaste kombel enesele enne uinumist käsk kõik hommikul kirja panna. Arutlejad nõustusid ühiselt, et unenäod, mida me näeme, on suurepärane materjal, mis kõik võiks jõuda ka kinoekraanile.

Tagasi üles