Portreteerides Paraguay traditsioone: "Guarani"

FOTO: PÖFF

“Guarani” on road movie sugemetega draama, mis räägib südamliku loo vanaisa ja lapselapse vahelisest sidemest, portreteerides ühtasi Paraguay traditsioone ning visualiseerides tolle paiga võlusid ja valusid. Film lummab elutruu süžee ja kauni kaameratööga keset kandvat olustikku.

Loo kaks peategelast on vanaisa Atilio ja tütretütar Iara, kes elavad perega Guarani külas. Atilio tööks on paadiga jõel käimine ja kalapüük, kus Iara teda abistab. Ent vanaisa südamesooviks on saada tütrepoeg, kes jätkaks küla traditsioone. Järsku saabki Atilion uudise, et Buenos Aireses elav Iara lapseootel ema saab poja. Atiliol tekib kinnisidee, ja ta asub koos Iaraga pikale teekonnale, et veenda oma tütart sünnitama Guaranis. Tõekspidamisi muutes jõuab keerukas teekond aga ootamatu lõpplahenduseni.

 “Guarani” on film põlvkondade vastandlikust arusaamast elu ja traditsioonide kohta.  Atilio esindab vanemat põlvkonda, olles truu oma kohalikule tööle ja kultuurile. Iara seevastu on varajases teismeeas nooruk, kelle maailmapilt ja soovid on teistsugused. Nende ühisest retkest saab alguse Iara esimene seiklus ning vanaisa viimane lahing, mis paneb neid enese ja üksteise soove mõistma ja aksepteerima. Loo tähtsaimaks paigaks on Guarani jõgi, mis loob filmile malbe tooni ja tugeva visuaalse pildikeele, kandes sügavalt sümboolset tähendust ja aidates jutustada lugu elutruult. Staatilised maastikuplaanid jõest, millel üksik paat on sõitmas, kõnetavad vaatajat mitmel vastandlikul moel, olenevalt kuskohast vaadata. Niisamuti vaatavad ka mõlemad peategelased asju oma mätaste otsast.

Argentiinas filmihariduse omandanud režisöör Luis Zorraquin töötas karjääri alguses reklaaminduses ja mängufilmide võtetel režisööride assistendina, ning “Guarani” on tema lavastatud esimene täispikk film. “Guarani” on võitnud visiooniauhinna Ventana Suri Festivalil, ja on oma südamliku looga üks selle aasta PÖFFi maiuspalu, mida tasub kahtlemata vaadata. Ja pärast analüüsida oma mätta otsast.

Osta pilet SIIT.

Vaata ka teisi Tridensi debüütfilmide võistlusprogrammi filme SIIT.

Tagasi üles