Seitse PÖFFisoovitust filmikriitik Andrei Liimetsalt

Kaader filmist "Reis Busanisse"

FOTO: PÖFF

PÖFFil tänavu FIPRESCI žüriis osalev filmikriitik Andrei Liimets jagab meiega filme, mida ta kindlasti festivali programmist ise vaatama kavataseb minna.

Rahvuse sünd

On vähe filme, mis on toonud nimekal Sundance’i festivalil kaasa sama võimsa kiidulaine, kui Nate Parkeri debüüt, saja aasta taguselt D.W. Griffithi klassikult kurikuulsat nime tagasi võitma tõttav “Rahvuse sünd”. Tõsiasi, et niigi rassisuhetega jätkuvalt pahuksis ameeriklased otsustasid vahepeal valida presidendiks vähemustevaenuliku Donald Trumpi, muudab selle orjade mässust rääkiva raevuka filmi veelgi päevakajalisemaks.

PILETID SIIT

 

 

Layla M.

Fundamentalismist ja islamist räägitakse, sageli sama hingetõmbega ja suuri üldistusi tehes, söögi alla ja söögi peale. Isiklikke kogemusi ning tõetruud arusaama moslemikogukonna integreerumisest Euroopa ühiskondadesse on aga eriti Eestis vähestel. “Layla M.” on inimlik portree puberteedi ja kultuurilise enesemääratlemise põrkumisest, religioosse identiteedi otsingutest ja radikaliseerumisest. Ilmselt mitte festivali tempokaim ega põnevaim vaatamine, küll aga potentsiaalselt üks harivamaid ja empaatiat treenivamaid.

PILETID SIIT

 

 

Sinu nimi...

Eesti filmilevi juures on üks kahjuväärsemaid fakte, et Aasia kino eksib siia harva. Sel põhjusel võis paljudest mööda lennata isegi teadmine, et animatsioonilegend Hayao Miyazaki ühes kogu Ghibili stuudioga vahepeal pintslid kotti panna otsustas. Vanameistri varjust on aga ühe Jaapani lootustandvama animaatorina väljunud Makoto Shinkai, kelle värske romantiline draama räägib kaunis pildikeeles unenägudest ja inimsuhetest.

PILETID SIIT

 

 

Rong Busanisse

Kui PÖFFi kavale üle aastate midagi ette heita, on selleks ilmselt rohkete vaikivalt-kaugusesse-vaatavate-draamade vahele värvi lisavate žanrifilmide vähesus. Seda tühimikku täidab kogu täiega Öiste värinate alaprogramm ja ennekõike efektselt pinget kruviv “Rong Busanisse”. Midagi raputavalt uut film ehk ei paku, kuid kihutav kiirrong tagab pisut trööbatud zombie-žanrisse värskelt mõjuva ning pinevat strateegiamängu pakkuva keskkonna.

PILETID SIIT

 

 

Pista see küsimus...: Frank Zappa

tema enda sõnadega Haruldastel arhiivimaterjalidel tuginev dokumentaalfilm vastuolulisest rokkstaarist Frank Zappast. Mehe muusikast võib arvata, mida iganes, kuid veendunud sõnavabaduse kaitsjana olid tema äri, religiooni ja Ameerika kriitilised vaated põnevad, provokatiivsed ja kogu oma emotsionaalse mässumeelsuse juures intelligentselt artikuleeritud. Zappa suurem-kui-elu isiksus muudab ka tema karjääri ning kultuurilist mõju kaardistava filmi kaasahaaravaks ning meeleolukaks, jäämata alla mullustele hittidele nagu “Amy” ja “Kurt Cobain: Montage of Heck”

PILETID SIIT

 

 

Ära nimeta mind pojaks

Brasiilia on eestlaste teadvuses ilmselt ennekõike seoses jalgpalli ja hiljutise Rio Olümpiaga. Spordisära taha jääb aga poliitiliselt, sotsiaalselt ja kultuuriliselt kompleksne, vastuoluline ning põnev riik. Lavastaja Anna Muylaerti siiralt puudutav draama “Teine ema” jäi ilmselt nii mõnegi vaataja eelmise PÖFFi lemmikute sekka. Naise värske lavastajatöö, “Ära nimeta mind pojaks”, vaatleb seekord keerulisi pererolle ema asemel poja vaatevinklist, ning on pälvinud juba eelkäijaga sama sooja vastuvõtu.

PILETID SIIT

 

 

Neruda

Ajaloo ja kultuuri huviväärsuselt ei jää Brasiiliale alla pisut väiksem Ladina-Ameerika riik Tšiili. Legendaarsest poeedist Pablo Nerudast kõneleva tugevate näitlejatega (Gael Garcia Bernal, Alfredo Castro) biograafilise draama teeb veelgi kutsuvamaks fakt, et lavastajatoolis istub üks maailmakino julgemaid hääli Pablo Larrain, kelle eelmisteks filmideks olid Augusto Pinocheti viimastest päevadest rääkiv “No” ning katoliku kiriku pedofiilidest preestrite vanaduspõlve vaatlev “Klubi”. Muide, mehe juhendamisel on paralleelselt valminud esmase retseptsiooni põhjal vähemalt sama muljetavaldav eluloofilm Jackie Kennedyst, mis jõuab Ameerikas kinodesse detsembris.

PILETID SIIT

 

 
Tagasi üles