Millised PÖFFi filmidest leiavad aset “Üle piiride”? Avasta olulisimaid teemaderinge Euroopa eri nurkadest

Kaader filmist "Caina".

FOTO: PÖFF

Kuue väga erineva filmi näitel kuuest erinevast riigist (Itaalia, Gruusia, Poola, Venemaa, Hispaania, Bulgaaria) tuuakse esile ennekõike noorte filmitegijate arusaamad tänapäevasest Euroopa elukorraldusest, mis on kõike muud kui lihtne ja arusaadav. 

CAINA

PÖFFi põhivõistlusprogrammi kuuluv “Caina” põhineb tõestisündinud lool, kui üks Sitsiilia linnapea tundis muret, et uudised tema linna merekaldale uhutud immigrantidest võivad vähendada turistide arvu. Filmi peaosalist Cainat kehastava Luisa Amatucci rollisooritus on niisama keevaline ja ootamatu kui filmi sisu, mis maalib meile sünge kujuteldava loo tänapäevasest maailmast migratsioonipoliitika taustal. PÖFFil toimub filmi maailmaesilinastus koos linateose delegatsiooni osavõtul.

PILETID SIIT

 

 

KODULÄVEL

Mõneti eelmise aasta PÖFFil linastunud Hispaania filmi “Tuba kostiga” meenutav “Kodulävel” käsitleb kogu Euroopas aktuaalseks saanud teemat ehk sundväljaviskamist. Ent seda ei tehta traditsioonilisel viisil vaid muusikali vormi kaudu. Vahelduseks rasketele teemadele täidab film vaatajate südamed nakatavate laulude, koreograafia ja kaadritega, mis üllatavad publikut ja viivad meid hoobiga teisele poole ekraani. Film linastub PÖFFi põhivõistlusprogrammis. Kohal viibivad filmi külalised.

PILETID SIIT

 

 

JUMALATA

PÖFFi Foorumi programmi kuuluv “Jumalata” on üks selliseid väikseid pärle, mis hoolimata pessimistlikust vaatenurgast on leidnud tänavustel filmifestivalidel sooja poolehoiu nii kriitikutelt kui publikult. Film räägib koduhooldusõe petuskeemist, mille eesmärgiks on eakatelt hoolealustelt isikutunnistuste varastamine. Ent naise emotsioonitu pelispinna all hakkab peagi kobrutama vastutusekoorem jai ha lunastuse järele. Filmi peaosas näeb teiste mitteprofessionaalsete näitlejate kõrval ka luuletaja Irena Ivanovat, kelle mõjusalt minimastlik debüüt kinolinal on toonud talle juba kolmelt festivalilt (Bulgaaria, Sarajevo ja Locarno) parima naisnäitleja tiitli.

PILETID SIIT

 

 

VIIMANE PEREKOND

Ühelt poolt on see kurbnaljakas lugu tuntud poola kunstnikust, nn apokalüptilise sürrealisti Zdzislaw Beksiński elu viimastest kümnenditest, teisalt on see üldistus ühiskonnast suletud kardinate taga ennekõike 1970-80ndatel aastatel. Kuigi suur osa linateose tegevusest toimub Poola kommunistlikul ajajärgul, siis peale ajastutruu olme ja keskkonna muid viiteid sellele peaaegu ei esine. Filmi väljapeetud õhustikku täiendab ka hea tunnetusega valitud muusika, mis mängis tegelaste elus olulist rolli, olgu see siis Schnittke või Yazoo. Filmi peaosalist kehastanud veterannäitleja Andrzej Seweryn, kes on oma pika karjääri vältel osalenud muuhulgas ka „Schindleri nimekirjas“, sai parima näitleja auhinna Šveitsis toimunud Locarno filmifestivalil. Film linastub PÖFFi Panoraami sektsioonis.

PILETID SIIT

 

 

ZOOLOOGIA

Ka Tartu armastusfilmide festivali väisanud noore filmilavastaja Ivan Tverdovski teine täispikk mängufilm ei ole tehtud ühe žanri ppires vaid selles segunevad fantaasia, realism ja õudus. Filmi, mille kangelanna Nataša avastab ühtäkki, et talle on kasvanud saba, kesksed teemad on üksindus, teistest erinemine ja hirm, kuid teisalt ka julgus seista vastu ühiskonna enamusele, rutiinist väljamurdmine ja järeleandmine oma tunnetele. Film pälvis žürii eriauhinna tänavusel Karlovy Vary filmifestivalil. PÖFFil linastub see Foorumi programmis.

PILETID SIIT

 

 

TEISTE MAJA

See grusiinide poolt valminud vaikne ja rahulik film avaneb vaatajaile aeglaselt, tänu kaamera kiirustamata liikumisele ja peaaegu märkamatule panoraamimisele. Noore hispaania operaatori Gorka Gómez Andreu töö meenutab kadreeringult 17. sajandi hollandi meistrite maale, kus kõik linateose tegelased kaovad peeglite ja joogiklaaside lõpututes peegeldustes, vaadates sageli maailma läbi binokli objektiivi. Need kõik on viited peategelaste abitusele selles maailmas, millest on saanud – ehkki mitte vabatahtlikult – nende elukeskkond. Kõik, mida režissöör Rusudan Glurdžidze ekraanil näitab, põhineb tema enda kogemustel. Kodusõja ajal, 1990ndate alguses, oli Rusudan koos perega sunnitud oma kodust Abhaasias põgenema. Film pälvis Karlovy Varys East of West programmi peaauhinna. PÖFFil linastub linateos Foorumi programmis.

PILETID SIIT

 

 

„Üle piiride“ on järg projektile „Piirid sees ja väljas: 25 aastat Berliini müüri langemisest“ (www.offthewallproject.eu), mis viidi läbi aastatel 2014-2015 20 linnas ja 7 riigis Euroopas ja Aasias, sh ka Pimedate Ööde filmifestivalil. Programmi esitleb Loova Euroopa agentuur.

    Tagasi üles