Leia põnevaid filme Just Filmi kavast!

FOTO: PÖFF

Pole kahtlust, et ka selleaastane Just Film hoiab endale seatud latti kõrgel ning kavas leidub midagi igale maitsele. Kes juba kodulehel eri programmidega on tutvunud, aimab, mis ees on ootamas. Et laias valikus kergem orienteeruda oleks, olen mina võtnud sihikule rohkem närvikõdi ja pinget pakkuvad linateosed. Või kui spetsiifilisemalt väljenduda, siis thrillerid ja põnevikud. Ja eks ikka selleks, et kottpimedad sügisõhtud ja -ööd raisku ei läheks ning korralik adrenaliinilaeng saaks realiseeritud. Siit nad tulevad:

Lõks (Thumper): Tegemist on heas mõttes klassikalise kassi-hiiremänguga, kus pinget hakatakse avaminutitest järjest rohkem peale kruvima. Infot tilgutatakse vaatajale täpselt parajas koguses, et tähelepanu ekraanil hoida. Ühtlasi on tõsiseltvõetavasse põnevikku seotud väga tugev sotsiaalne sõnum, mis idee poolest võiks ajus väikse filosoofiaringi avada. Karakteritega on kerge sõbruneda ning ilmselt leiad end juba õige filmi alguses nii mõnelegi tegelasele kaasa elamas.

Parem vaata ette (Better Watch Out): Minu hinnangul kindlasti üks omanäolisemaid üllatajaid selleaastasel festivalil. Esimesed umbkaudu 20-30 minutit süstivad sinusse jõulurahu ja -meeleolu sellisel tasemel, et ilmselt tekib idee koju jõudes kuuse ja sokkidega jändama hakata. Aga siis see juhtub. Mõtte kuusest ja sokkidest varjutab eikuskilt ilmunud küsimus: mis just juhtus? Mis juhtus südantsoojendavalt armsa jõulufilmiga ja mis nüüd toimub? Mis täpselt toimub, tuleb teil muidugi endal välja selgitada, mina võin ainult kinnitada, et saab nii verd, möllu, väga hästi õnnestuvaid twist-e kui ka teemasse minevat musta huumorit.

Leia see loll mõrd ja viska ta jõkke (Find This Dumb Little Bitch And Throw Her Into A River): Emotsioone, mida see film pakub, ei jõua kokku lugedagi. Kuna tegemist on otseselt tõsielulisel juhtumil põhineva filmiga, siis ei anna pea ükski minut vaatajale hingetõmbepausi. Juba ainuüksi see teadmine, et sisuliselt kõik ekraanil nähtav on tegelikult aset leidnud, paneb ahhetama. Samuti üks meeldejäävamaid adrenaliinikaid sellel aastal.

Koljat (Goliath): See film tekitab õõva sellest küljest, et paneb taas kord nägema, milliseks põrguks võib su kõige lähem inimene elu muuta. Karakteriarengu koha pealt ka väga hea tempoga kulgev psühholoogiline põnevik/draama.

Ja siis ma lähen… (And Then I Go): Veel üks tõsielul põhinev lugu, mis sellest tulenevalt omandab palju isiklikuma varjundi. Kahtlemata väga karm vaatamine, mis külmaks ei jäta kindlasti kedagi ning kogu sündmusele algusest lõpuni kaasa elamine paneb veel kord ahhetama. Täiesti pöörased asjad toimuvad maailmas.

Ämbliktüdrukud (Spider Thieves): Veidi noorelikum põnevik, kuid siiski hea sisu ja tempoga. Sisule lisab juurde Tšiili päriselust lisatud elemente, mis muudab üldpildi autentsuse palju hoomatavamaks. Teisisõnu film tundub põnevam ning tegevus läheb rohkem korda, kui ta seda ehk täieliku fiktsioonina läheks. Lisaks tempokale sündmuste jadale pakub film vaatajale hunnitut silmailu Lõuna-Ameerika looduse näol, aga sütitab kuskil sisimas ka küsimuse, mis puudutab kõigi inimeste heaolu meie ühisel planeedil.

Süngema alatooniga filmidest tooksin veel välja näiteks 1:54, mis on kindlasti selles mõttes äärmiselt positiivseks üllatuseks, et iga kord, kui arvad, et vot nüüd tead täpselt, mis suuna film võtab, siis tegelikult toimub hoopis midagi muud. Ja seda korduvalt. Ning lõpuni välja väga meisterlikult teostatult. Film, mis otseses mõttes üllatab.

Samuti surfab kriminaalsetel vetel Seal, kus on tuuleveskid (Where The Windmills Are) ning oma panuse pigem psühholoogilise krimidraama näol annab ka Rohkem (DAHA).

 
Tagasi üles