Millised Eesti filmid pürgivad teiste seas Baltikumi parimaks?

Ekraanitõmmis Eesti animafilmist "Kapten Morten lollide laeval".

FOTO: PÖFF

Pimedate Ööde filmifestivalil võtavad üle pika aja omavahel mõõtu Eesti, Läti ja Leedu filmid. Ekraanile jõuab 11 linateost – viimase aasta jooksul valminud parimad pikad mängu-, anima- ja dokumentaalfilmid. Tähelepanuväärne on, et programmi valitud filmide autoritest on koguni seitse naised. Noorim režissöör on 27-aastane Marija Kavtaradzė ja vanim 84-aastane Ivars Seleckis.

Balti filmide võistlus oli PÖFFil kavas ka aastatel 2008–2011. Festivali juhi Tiina Loki sõnul on Balti riikide filmitööstus viimastel aastatel jõudsalt arenenud ja väljatulevate filmide hulk kasvanud. „Meil on väga hea meel naasta vana idee juurde, sest PÖFFi üks eesmärke on edendada kogu regiooni filmitööstust ja tutvustada seda rahvusvaheliselt. Aga võidab ka Eesti vaataja, kellel võiks olla huvitav näha, kuhu on meiega võrreldes jõudnud Läti ja Leedu film,” ütles ta. 

Eestit esindavad mängufilmid „Seltsimees laps” ja „Võta või jäta” ning animafilm „Kapten Morten lollide laeval”, mis on seni tiirelnud üksnes välisfestivalidel ja jõuab siinsete vaatajate ette esimest korda.

"Võta või jäta" treiler:

Lätist on kavas mängufilmid „Vaht suus” ja „Bille” – viimane põhineb ühe sealse tuntuma kirjaniku Vizma Belševica samanimelisel autobiograafilisel teosel ja lubab tõmmata huvitavaid paralleele „Seltsimees lapsega” –, aga ka dokumentaalfilm „Jätkub...”, vanameister Ivars Seleckise värskeim töö, mis samamoodi nagu Marje Jurtšenko „Aeg on siin” jälgib laste esimest kooliaastat, andes selle kaudu läbilõike ühiskonnast. Film esindab tänavu Lätit ka mitteingliskeelse filmi Oscari konkurentsis.

"Vaht suus" treiler:

Leedust kuuluvad valikusse mängufilmid „Hingeõhk marmoril”, „Suve ellujääjad” ja „Tuhk lumel” – viimase aluseks on Ruta Sepetyse eesti keeleski ilmunud raamat „Hallaaegade algus”, mis käsitleb leedu rahva küüditamist ja elu Siberis 15-aastase tüdruku pilgu kaudu – ning dokumentaalfilm „100 aastat koos”, mille peategelased on inimesed, kes on sama vanad nagu Leedu riik.

"Tuhk lumel" treiler:

Kolme riigi koostöös on valminud dokumentaalfilm „Ajasillad” – rännak läbi 1960ndatel Balti riikides tekkinud uue laine dokumentalistika poeetiliste filmimaailmade. Eesti meistritest on filmis jäädvustatud Andres Sööt ja Mark Soosaar. Ka selle linateose puhul on tegu Eesti esilinastusega.

"Ajasillad" treiler:

Tagasi üles