Just Film soovitab: «ÕPETAJA»

FOTO: Just Film

Ülikoolis pedagoogiks õppinud Naina on noor entusiastlik naine, kelle suurimaks sooviks on juba mõnes koolis tööga pihta hakata.

Tavapärastes oludes see ilmselt juba nii ka oleks, kuid Naina on sündides kaasa saanud Tourette’i sündroomi, mis paneb ta iga natukese aja tagant pea ja käega ebatavalisi liigutusi tegema, mida saadab luksumise sarnane hääl. Eriti hulluks läheb olukord siis, kui naine vihastab või muud moodi endast välja läheb. Naina ise ei pea oma seisukorda kuigi tõsiseks ega haletsusväärseks, kuna mõistus on tal terav ning süda õige koha peal. Samuti meeldivad talle üle kõige lapsed. Kahjuks on ta isal asjadest teine arusaam ning selle asemel, et tütrele toeks olla, üritab ta teda kuhugi eraklikele kontoritöödele sokutada.

Naina ei lase end aga rööpast välja viia ning käib väsimatult erinevates koolides end õpetajaks pakkumas. Kuivõrd ta resümee on laitmatu, ei ole kellelgi kuigi veenvaid põhjendusi tema mitte palkamiseks. Ometi on päevselge, et neile ei meeldi naise sündroom, mis paneb neid erinevaid vabandusi leidma, miks nad teda praegu ei vaja. Peaaegu lootuse kaotanud Naina saab lõpuks pakkumise ühest koolist, kes teda päevapealt vajaks. Palkajate kavatsused ei ole siiski päris õilsad ning Naina’t on neil vaja vaid tegelema raskesti kasvatatavate lastega, mida keegi teine teha ei taha. Ühtlasi on nad juba ette veendunud, et noored naeravad naise välja ning viimane lahkub peagi ise. Suur saab aga olema kogu personali üllatus, kui Naina oma vahetu olemise ja uutmoodi õpetamismetoodikaga lastega ühise keele leiab ja nende õpitulemused kannapöörde teevad. Tuleb tõele näkku vaadata: mitte lapsed ei olnud raskesti kasvatatavad, vaid täiskasvanud saamatud.

India filmikunst on omaette meister märkama ühiskonna valukohti ja puudujääke ning seejärel neile inimlikul moel tähelepanu pöörama. Nende puhul kehtib kindlasti ütlus “Kus viga näed laita, seal tule ja aita”, mitte ära vaata parastades ja irvitades pealt. Oma rahuliku stiiliga sulatavad hindud kindlasti nii mõnegi südame üles.

Piletilevi

Tagasi üles